Geoankieta
Czym wyróżnia się geoankieta
Spośród narzędzi ankietyzacji, geoankietę wyróżniają pytania, dla których odpowiedzi związane są z lokalizacją. Respondenci mogą odpowiadać na pytania, zaznaczając lub rysując obiekty.
Zaznaczanie
Respondent wskazuje wyświetlane na mapie obiekty, które wcześniej zostały przygotowane i wprowadzone przez organizatora. Jeśli obiekty mają prosty kształt (np. są punktem) organizator może je z łatwością wprowadzić ręcznie na podkładzie mapy z działkami. Kształty bardziej zaawansowane można importować z plików SHP.
Rysowanie
W odpowiedzi na pytanie o narysowanie obiektu respondent wykorzystuje narzędzie do rysowania i wprowadza na ekranie odpowiedni kształt. Przygotowanie takiego pytania jest proste i polega w zasadzie na zdefiniowaniu, jaki rodzaj geometrii (punktu, linia, powierzchnia) będzie miał odpowiadający do dyspozycji.
Zastosowanie geoankiet
Od ponad trzech lat współpracujące z nami organizacje przeprowadziły kilkadziesiąt ankiet o różnej skali i tematyce. Geoankiety dotyczyły tematów planowania przestrzennego, kształtowania zieleni, transportu. Obejmowały zróżnicowane powierzchniowo obszary działek, gmin, związków gmin, województw, czy tysięcy organizacji i instytucji zlokalizowanych po całym kraju.
Geoankieta w planowaniu przestrzennym
Etap koncepcji i badania potrzeb
Kształtowanie się koncepcji zagospodarowania i badanie potrzeb poprzedza przystąpienie do uchwalenia aktu. Rolę informacji uzyskanych poprzez realizację geoankiety można tu rozpatrywać w trzech aspektach.
- Otwarta i dojrzała partycypacja już na tym etapie, ma zasadnicze znaczenie nie tylko dla poczucia wspólnoty i sprawczości lokalnej społeczności, ale przede wszystkim realizacji jej konkretnych, rzeczywistych potrzeb.
- Geoankieta może na tym etapie stanowić także uzupełnienie złożonych wcześniej wniosków o zmianę lub uchwalenie aktu, pozwalając szerzej zadbać o realizację interesu społecznego.
- Informacje pozyskane na podstawie geoankiety, dostępne w zestawieniach tabelarycznych i formatach GIS, stanowią gotowy materiał, przydatny urbanistom na etapie projektowym.
Etap konsultacji społecznych w procedurze uchwalania aktu planowania
Geoankieta w architekturze i kształtowaniu krajobrazu
Kształtowanie przestrzeni w zakresie architektury krajobrazu, szczególnie projektowanie terenów zielonych, to jeden z tematów, w którym Voxly najczęściej wspiera zarządców i projektantów. Rozłożenie typów zieleni, lokalizacja obiektów małej architektury, przebieg ścieżek, chodników czy lokalizacja latarni to powszechnie wykorzystywane pytania. W lokalizacji obiektów pomagają szczegółowe ortofotomapy lub dedykowane podkłady koncepcji i projektów.
Transport publiczny, ruch drogowy i projekty komunalne
Strategia, uchwała krajobrazowa, rewitalizacja i potrzeby społeczne
Geoankieta jest doskonałym narzędziem diagnozy stanu i potrzeb, której wykonanie jest obowiązkowym etapem (wymaganym prawem lub określoną metodyką), w procesie przygotowania licznych dokumentów strategicznych, programów, polityk, badań naukowych czy uzasadnienia dla uchwał. Bezpośredni dostęp online do grupy docelowej, niskie koszty promocji i realizacji działania, gwarantują wysoką frekwencję w docelowej grupie respondentów.
Korzyści i wsparcie dla respondentów
Interfejs Voxly
Baza Wiedzy Voxly
Wsparcie telefoniczne
Gdy tego potrzebujesz, uruchomimy gorącą linię telefoniczną dla Twoich klientów, gwarantując im niezwłoczną merytoryczną i techniczną pomoc, od rana do późnych godzin wieczornych.
Korzyści i wsparcie dla organizatorów
W Voxly pamiętamy, jakie znaczenie ma dla organizatora brak barier w wykorzystaniu nowych narzędzi i automatyzacja pracy.
Łatwo tworzysz pytania i uruchamiasz konsultacje
Tworzenie pytań w Voxly nie sprawia problemów. Korzystasz z intuicyjnego kreatora, niewymagającego od użytkownika żadnych specjalistycznych umiejętności.
Wybierz rodzaj pytania, ustaw jego parametry dopasowujące jego działanie do Twoich potrzeb. Dopisz opcje wyboru w postaci lokalizacji, obrazów lub tekstu. Narysuj obiekty, spośród których Twoi klienci wybierać będą podczas wypełniania geoankiety.
Wyniki w otwartych formatach i automatyzacja analizy
Voxly dostarczy Ci raport z geoankiety w postaci pliku PDF, który z pewnością przyda Ci się podczas prezentacji i tworzenia dokumentacji rezultatów konsultacji społecznych.
Raport zawiera wyniki ilościowe, np. udział procentowy poszczególnych opcji, oraz gotowe mapy. W przypadku, gdy potrzebujesz przeprowadzić zaawansowane analizy danych, Voxly udostępnia wszystkie dane o konsultacji w ogólnie dostępnych formatach CSV, SHP
Wyczerpujące szkolenia i Baza Wiedzy Voxly
Włącz konsultacje z Voxly dla swojej organizacji!
Masz wątpliwości i pytania — porozmawiaj z konsultantem.
Przygotujemy ofertę adekwatną do potrzeb Twojej organizacji.
Uruchomienie i wdrożenie
Z uwagi na przetwarzanie danych osobowych, instytucjonalnym organizatorom konsultacji proponujemy odpowiednie umowy oraz prosimy o zaakceptowanie regulaminu świadczenia usługi. Szkic umowy i regulamin otrzymasz po ustaleniu zakresu interesujących Ciebie usług.